Uszkodzenie skóry powstałe w wyniku zranienia lub oparzenia to ryzyko pojawienia się blizny. To, czy powstanie na skórze uzależnione jest przede wszystkim od rozmiaru powierzchni uszkodzenia ? im bardziej rozległe, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do pojawienia się blizny. Aby w przyszłości była jak najmniej widoczna, zacząć trzeba od właściwej pielęgnacji rany.
Systematyczne oczyszczanie rany
Każde oparzenie i zranienie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która nie tylko przyspieszy proces gojenia, ale również nie dopuści do powstania zakażenia, które przyczynić się może do pogorszenia wyglądy blizny w przyszłości. Ważne jest więc systematyczne zmienianie opatrunków oraz zapewnienie ranie dostępu do powietrza, co usprawni cały proces i przyniesie ulgę skórze, która podczas gojenia zaczyna swędzieć. W przypadku niewielkich oparzeń proces ten trwa około 7 dni. Po tym czasie można całkowicie zdjąć opatrunek i przystąpić do pielęgnacji blizny, dzięki czemu zmniejszy się jej widoczność. W przypadku oparzeń w trudno dostępnych miejscach lub takich, które są w ciągłym ruchu stosuje się opatrunek otwarty, który jednak wymaga o wiele więcej ostrożności.
Preparaty na blizny ? ich skuteczność może zaskoczyć
Po całkowitym zagojeniu się rany zaczyna się proces formowania się blizny. Na tym etapie należy zadbać o to, by łagodzić stan podrażnienia skóry i zapobiegać powstawaniu zmian struktury zrostu. Ma to znaczenie dla widoczności blizny w przyszłości ? nie tylko kolor przyczynia się do tego, że blizna rzuca się w oczy, ale również to, czy jest gładka czy nierówna.
Plastry na blizny to wygodne i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu już po kilku tygodniach widać znacząca poprawę. Ich zaletą jest również to, że działają zastosowane nawet po kilku latach od powstania blizny. Są również wygodniejsze od kremów, ponieważ nie brudzą ubrań, a specjalny żel silikonowy jest elastyczny i zapewnia przepuszczalność tlenu, a także nie dopuszcza do nadmiernej utraty wody.